"Égigérő tanterem" a Bakonyban

Szeged, 2015. május 11.

A 3.b osztály egy sikeres erdei iskolai pályázat eredményeként emlékezetes 5 napot töltött a csodás Bakonyban. A pénzesgyőri oktatóközpont szakemberei változatos és izgalmas programokkal vártak bennünket. Az erdőt-mezőt járva gyönyörködtünk a színes virágokban, ismerkedtünk a környék növényvilágával, figyeltük a madarak varázslatos énekét, s nem ijedtünk meg az utunkba kerülő sárgahasú unkától, siklótól sem. A túrák során igazi geológusokká válhattunk, mészkő maradványok, lenyomatok után kutattunk, nem kevés sikerrel. Izgatottan és boldogan keresgéltük a csigák, kagylók kövületét, s vártuk mi bukkan elő a mészkövek belsejéből a kalapácsütés nyomán. A Gerence-patakon néha akrobata mutatvánnyal ugyan, de többször sikeresen átkeltünk, és nagyító segítségével szemügyre vettük az apró vízi élőlényeket. Az erdei iskola gazdaságával ismerkedve egészen közelről megfigyelhettük a birtokon élő háziállatokat, részt vettünk a beterelésben, etetésben. Sokan eddigi félelmüket legyőzve simogatták az állatokat, volt, aki még puszit is kapott tőlük. A kert gyógynövényeit megismerve, teát főztünk belőlük, kíváncsian kóstolgattuk az ismeretlen ízeket, s próbáltuk az illatuk, ízük alapján beazonosítani. Ezek után már a csalán sem ellenségünk! A búcsúesten nem maradhatott el a szalonnasütés, a tűz köré varázsoltuk népdalokkal, mondákkal a bakonyi betyárokat és állíthatjuk, megvan az "utánpótlás". A tábortűznél mindenki megfogalmazta melyik élményét vinné haza a hátizsákjában, hát bizony, ha lehet, hoztuk volna a hegyet, az erdei iskolát, a patakot, Buborékot, a pulikutyát ...

Megható volt hallani, ahogy megfogalmazták a gyerekek: sikerült valamilyen félelmét legyőzni, ezután szívesebben túrázik, Wass Albert szavaival élve, Látó emberként tér haza. Bizony többen elpityeredtek, mert érezték, hogy hamarosan becsukjuk az erdei iskola kapuját. Az "égigérő tanteremben"nemcsak ismereteink bővültek, hanem a sok közös élmény, az egymásrautaltság még jobban összekovácsolta kis csapatunkat. Már a következő erdei iskolát tervezik a gyerekek!

3.b osztály